مجله علمی آموزشی و سرگرمی
جلوگیری از شرارت ها توسط علم اعصاب
سه شنبه 24 فروردین 1395 ساعت 11:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعید ندایی | ( نظرات )

آیا علم اعصاب میتواند جلوی شرارت ها را بگیرد؟ این سوال بعد از این مطرح شد که محققان امریکایی در این زمینه به اکتشافاتی دست یافتند. نتایج این تحقیقات را برایتان آماده کرده ایم:

  

Hypothalamus-660x3_3590545b
محققان آمریکایی براساس نتیجه یک مطالعه عنوان کردند که پیش از اجرای اقدامات شریرانه عمدی، بخش متمایزی از مغز به ناگاه فعال می شود.
 
به گزارش نوروسافاری به نقل از ایرنا، پژوهشگران دانشگاه نیویورک تحقیقی را آغاز کرده بودند تا دریابند آیا می توان متوجه شکل گیری نیات بد و شریرانه در مغز پیش از وقوع هر گونه خشونت و یا تهاجم شد یا خیر. آنها در نهایت دریافتند که بخشی متمایز در هیپوتالاموس اندکی پیش از هر گونه اقدام به حمله، فعال می شود.
ادامه مطلب
 

هیپوتالاموس منطقه ای در مغز است که دمای بدن، گرسنگی و خواب را کنترل می کند.
نویسندگان این تحقیق می گویند امکان دارد بتوان علائم هشدار اولیه دال بر خشونت تعمدی، مزاحمت، ارعابگری و حتی تهاجم جنسی را شناسایی کرد و چه بسا مانع از وقوع آنها شد.

دکتر دایو لین از محققین این مطالعه گفت: پژوهش ما روی حیوانات، مدارهای مغزی را که برای انگیزه های تهاجمی پیش از آماده شدن برای حمله ضرورت دارند، مشخص می کند.

 

بخش مورد نظر به نام VMHvl که پیش از رفتار پرخاشگرایانه فعال می شود، در مرکز مغز و زیر هیپوتالاموس قرار دارد.
محققان می گویند که یافته های آنها می تواند به تولید داروهایی منجر شود که به افراد در کنترل رفتارهای خشونت امیز بدون نیاز به خویشتن داری و یا استفاده از داروهای آرام بخش کمک می کند. همچنین امکان دارد بتوان فعالیت مغز را به طور مستمر کنترل کرد و کارشناسان سلامتی و یا ماموران امنیتی را پیش از هر گونه حمله آگاه کرد. با این حال، چنین کاربردی می تواند جنجال برانگیز باشد، زیرا استفاده از دارو برای جلوگیری از خشونت و یا تحت کنترل داشتن فرد می تواند مانع از آزادی اراده و برانگیخته شدن نگرانی های اخلاقی شود.

با این همه، دکتر لین گفت که حتی در صورت حل و فصل موضوعات اخلاقی و قانونی مرتبط، هدف قرار دادن این بخش از مغز به منظور مقابله با تهاجمات، هنوز یک امکان دور از دسترس است و به عبارت دیگر، نتایج تحقیق ما می گوید که در راستای تلاش های بیشتر برای اصلاح رفتارهایی همچون ارعاب و یا خشونت های جنسی، لازم است مطالعه و بررسی بیشتری درباره این بخش از مغز صورت بگیرد.
در این مطالعه، موش های نر برای حمله به موش های نر ضعیف تربیت شدند و سپس برای رصد برخورد پرخاشگرایانه آنها با موش های دیگر، تحت نظر قرار گرفتند.

یکی از تدابیر اتخاذ شده در این زمینه، شمارش دفعات تلاش موش های مهاجم برای عبور از منافذی کوچک بود که به آنها امکان دسترسی و حمله به سایر موش ها را می داد.

فعالیت مغزی موش ها پیش از برنامه ریزی آنها برای حمله، در طی برنامه ریزی و پس از آن، بررسی و اندازه گیری شد.
محققین متوجه شدند که پیش از عبور موش ها از منافذ و حتی قبل از آن که موش پرخاشگر هدف خود را بو بکشد و یا آن را ببیند، فعالیت سلول عصبی در بخش متمایز زیر هیپوتالاموس یعنی VMHvl افزایش یافت و میزان این افزایش فعالیت در نخستین لحظات پس از مشاهده موش ضعیف مورد هدف، تا ۱۰ برابر بود. با این حال، جلوگیری از فعالیت بخش یاد شده از طریق ژنتیکی، مانع از رفتار تهاجمی موش و حمله به موش ضعیف تر شد.

به گفته پژوهشگران، امکان دارد منطقه VMHvl به مراکز پاداش دهی مغز ارتباط داشته باشد، به طوری که مبادرت به حمله را مطلوب و موجب ترشح هورمون اندروفین می سازد.
مطالعات قبلی نشان داده اند که پس از یک مبارزه، سطح هورمون دوپامین در مغز افزایش می یابد و سطح آن پس از پایان مبارزه هم بالا می ماند که همین ویژگی موجب کاهش درد و افزایش آدرنالین می شود.


منبع: نوروسافاری

 

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال Nature Neuroscience:

Hypothalamic control of male aggression-seeking behavior

 

لینک گزارشهای خبری درباره این تحقیق:

 

Scientists Map Roots of Premeditated, Violent ’Intent’ in Animal Brain
Brain Scientists Find The Birthplace Of Bullying
‘Root of all evil’ found in the brain by scientists – Telegraph
Where Does Violence Begin?Trending | Labroots | Virtual Events, Webinars and Videos
Scientists find ‘root of all evil’ – Times LIVEمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic